elllaaaa elllaaaa
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which Heinz Ketchup offer is the better deal? (Assume the price stays proportional and the Ketchup is
Identical.) Show ALL work and labels, and make sure you include a "because." in your answer.
Deal A
38 oz for $2.98
Deal B
114 oz for $6.48

Respuesta :

jorgem0718 jorgem0718
  • 03-02-2021
B because you get more for a cheaper price.
Answer Link

Otras preguntas

How are continental volcanoes formed?
What is 3/50 as a decimal And show work
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
what are the effects of global warming
The cost of living last year went up 7%. Fortunately, Alice Swanson got a 7% raise in her salary from last year. This year she's earning $42,805. How much did s
Tim solved a system of linear equations. He found that an infinite number of points satisfied the system. What do you know for certain is true about the two lin
What was the original goal of the Framers when they met at Independence Hall?  How did that goal change?
find the proportionality of y=7.25x
what is the 7.5x10 exponent 5 of scientific notation
how must a projectile be launched in order to maximize its range?