jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

When a producer is unable to meet the demand of a certain product, which of the following occurs
What Do geologists use to determine radioactive dating
In our solar system,6 of the 8 planets have moons. What percentage of the planet have moons?
Wyatt is paying back a loan with a nominal interest rate of 13.62%. If the interest is compounded quarterly, how much greater is Wyatt’s effective interest rate
Find the value of 3 + 5 × (2 − 1).
Over the last 250 million years, the world changed from a single land mass to a number of different continents. One reason for the change is expanding ocean fl
Which of the following would reduce your carbon footprint? choosing paper instead of plastic grocery bags riding a bike to school instead of walking using re-u
In rome, a few children went to school. How was Education viewed in the New rome?
evaluate 6h when h = 8
How did the British effort to regain their market for manufactured goods affect America's industries? Many struggling American industries went bankrupt. Americ