moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

need help fastplssss
What is one way to appeal to ethos
Which line has a slope of 0? x=1 3y+6x=0 y=x y=-5
the width of a rectangle is 12 cm less than the length the perimeter is 156 cm. Find the with and length
please help on this one
are the penalties for unauthorized immigrants fair? explain.
Which point of view is most like a video camera recording events
is Dropout rates in our state are at the highest they have been in twenty years a topic or a theme
An individual who increases study time in order to improve one’s science grade is demonstrating what part of the self-regulation cycle? A. self-reflection B.
How does a hydrogen bond compared to a covalent bond?