irantheother123 irantheother123
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes cost $6.

Complete the table showing the price of different amounts of grapes at this rate.

grapes (pounds) price (dollars

2 6

1

1

Respuesta :

reichs
reichs reichs
  • 02-02-2021

Answer:

1 3

Step-by-step explanation:

divide 2 by 1 and u get 1

divide 6 by 2 and u get 1

Answer Link

Otras preguntas

What is the length of the line segment with endpoints (−3,8) and (7, 8) ? Enter your answer in the box. units
A yurt, or circular tent, has a radius of 3 m. What is the area of the floor of the yurt? Use 3.14 for π .
What is nuclear fusion? Why is this process important to stars
In the sentence, "the children stared in awe," the subject is:
what are the everglads? A) An area of rocky soil and slopes? B) A large swampland area covered with tall grass C) A temperate grassland D) An area where farmer
Why did Spain renew its efforts to establish missions and settle Texas in the late 1600s
What is the difference between Ablative and Dative cases?
Carl is boarding a plane. He has 2 checked bags of equal weight and a backpack that weighs 4kg. The total weight of carls baggage is 35 kg. find the weight of e
Identify the root and its meaning for the italicized word. iran has had a theocratic government. root: meaning:
who is the strongest a. sun and b. wind