Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Propose a mechanism for the reaction of acetic anhydride with water. b. how does this mechanism differ from the mechanism for the reaction of acetic anhydride w
if you want to lose a pound you should aim to reduce _____ calories from your diet over a period, such as one week.
A sports company conducted a road test of a new model of a geared bike. The test rider cycled (3x − 2) miles on a flat road, (x2 − 5) miles uphill, and (2x + 7)
Who led rebels in Haiti to win independence from France
What is the answer I need it ASAP!!!!!!!!!
Janet is the one _____ likes to appear busy, but she just moves a lot of papers around. question 3 options: a.who b.whom
PLEASE ANSWER!!!!!!!!!!!!!! Describe briefly the Japanese tea ceremony.
Can someone please help me?
What is the measure,in degrees,of the shaded angle?
The figure shown is a rectangle. The green shape in the figure is a square. The blue and white shapes are rectangles, and the area of the blue rectangle is 24 s