satribe358 satribe358
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

An expression is


The cost is $
Also what is an expression

Respuesta :

Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 02-02-2021

Answer:

6 weeks will cost $120

Step-by-step explanation:

Expression: 20x

x represents the amount of weeks

20(6) = 120

Answer Link

Otras preguntas

what is 36 minutes as a fraction of an hour ?
what major factor contributed to the decline of the Federalist party after the war of 1812?
Rewrite 2 x 5 as the same number added to itself over and over
what percent if 33.5 is 21
What is the settlement where religion was taught to the Native Americans
an ultrasound wave vibrates 30,000 times per second. what is the frequency
Which geographical feature separates two ecozones? Choose all that apply. Forest x Ocean Lake River (I choose ocean but idk another one)
solve inequality and graph 3<-5n+2n
9x+2y=36 9x+8y=36 What is the answer
Tell what the following people are going to do tomorrow, by changing the present tense verb to the correct form of the future tense. Los estudiantes y yo estam