jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Explain the bonding of a sugar molecule.
which equation represents a transuranium​
One result of the expanding railroad system was that A. native americans were able to protect the buffalo on the plains. B.the mining and meat packing industrie
match the following actions with the system in which government performs them.
In Charlotte Bronte’s novel Jane Eyre, Jane is portrayed as a person who is honest and too proud to take extra money when it is offered to her. What kind of inf
How many seconds do historians figure the "Five Seconds Gunfight" may have actually taken?
What is the volume of a rectangular solid, the width of which is equal to a cm, the length is twice the width and the height is twice the length?
what evidence from the text represents the central point of Wiesel’s Nobel Prize acceptance speech? A. we much always take sides. Neutrality helps the oppresso
Erica saw her old boyfriend and her heart began to race. according to schachter and singer's cognitive arousal theory, is she happy to see him or frightened of
Y= 10x - 32 what is the x and y value of this equation