ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

Rand has 10 points. Randy has 8 points. how many more does Rand have than Randy?
The people in a location in Florida mainly grow crops which need a lot of water. Which of these statements about the location best explains why the farmers grow
A ski starts from rest and slides down a 22 incline 75 m long. if the coefficient of friction is 0.090, what is the ski's speed at the base of the incline?
Cells are limited in size because
How did women use their position in the work face to demand rights ? Check all that apply
What would be the answer
What is a number with one or more digits to the right of the decimal point called? P.S I’m only fifth grade..... thx for the help :)
Reacting molecules or ions in a solution at room temperature are in constant motion and collide. some collisions lead to a formation of product and some do not.
Assume that you invest in U.K. stocks. After one year, the domestic return on U.K. stock is 9.5% and the dollar has fallen by 4% against the U.K. pound. Your re
CANN SOMEONE HELP ME PLEASEEE? I just need the example