msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

Mr. Thomas is delivering bricks to a construction site. He deliveres the same number of bricks with each delivery. The builder has ordered 3096 bricks and it wi
Brainliest + POINTS! A special at a local restaurant allows customers to choose one entrée and one dessert for $5.99. There are 8 entrées and 5 desserts to choo
The Jewish diaspora was ended by A. The War of Yom Kippur B. The Camp David Accords C. The Zionist Movement D. The creation of Israel
45.6 x 10 to the 1st power
Find either the maximum or the minimum value of the following quadratic equation. Be sure to show all of your work and identify the maximum or minimum value co
If you lined up human skin cells side-by-side, how many would fit along the length of the paperclip in the sample problem above? Justify your answer with math
How to do i solve it
At zippy rent-a-car, you can rent a car for $25 per day,with a one-time fee of $100. At Speedy Rent-a-car you can rent a car for $30 per day with a one-time fee
Triangle JKL ~ triangle PQR with a scale factor of 3:4. If the sides of triangle JKL are 6, 12, 15, what are the sides of triangle PQR? A.4.5, 9, and 11.25 B. 8
What is a surplus and effect ?