erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

The median of a data set is the measure of center______. A. That is the value midway between the maximum and minimum values in the original data set. B. That is
A sudden change in the DNA of a chromosome can usually be passed on to future generations if the change occurs in a
In Of Mice and Men, based on the dialogue in the reading excerpt, Lennie struggles mainly with ​
What languages were used officially? French and English Latin and French German and Latin English and German
How might the purchase decisions of consumers impact a market economy?
Can someone help me with please??​
Explain popular sovernty
Fill in the black. In the triangle below , x=_ . Round your answer to two decimal places.
30 points!!! Why is it important to find new medicines from chemicals in marine organisms? A. Marine organisms produce chemicals with more antibiotic proper
Write in vertex form the quadratic that has a vertex of (3,4) [tex]y = a(x-h)^{2} + k\\[/tex] a = 1 h = ? k = ?