rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Help please!! You get brainliest if right!
Help!!!! I need to turn this in soon
What value of “M” makes the triangles similar? A. 5 B: 9 C. 1.5 D. 6
when a melody is broken up into a smaller musical sentences they are called 1. groups 2.phrases 3.fragments​
calculate the surface area of the cylinder.A. 351.9 cm²B. 500 cm³C. 140.4 cm²D 301.7 cm²​
Cuáles son las características de la célula vegetal​
What was important about the Play of the Virtues, written by Hildegard of Bingen? It promoted Jewish arts and culture. It challenged the idea of male authority
WILL OFFER BRAINLIEST
Which statement describes the Persian war
what are the differences between a "rule learner "and an "example learner "​