aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

which adaptation best maintains the original meaning and tone of the underlined part of the excerpt it is too early to begin the day it is so early in the day d
Packard Company engaged in the following transactions during Year 1, its first year of operations. (Assume all transactions are cash transactions.)1) Acquired $
Chen can ride his bike 3 miles in 15 minutes. At this rate, how long will it take Chen to ride his bike 18 miles?
What 3 regions are located closest to the Fertile Crescent * Middle East Near East Northern Africa Asia Madagascar Australia North America Canada Hollywood
Which action could legally change a ruling of the United States Supreme Court? (1) congressional debate on the ruling (2) ratification of a constitutional amend
HELP PLEASE During the process of diffusion what happens inside the cell? (DOK 1 A. Cells surround and absorb large particles. B. A cell surrounds and gets rid
The total distance a ball rolls vanes directly with the time in seconds. The ball rolls a total distance of 132 centimeters in 11 seconds What is the time in se
101 ÷ 10³? THANKS!!​
x-46=-15 what is x i will give you brainly if you get it right
What is the LCM of 2 and 9