sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Is There Still Slavery in the World? Please help me :)
Find the remainder when 2x^4-6x^3+2x^2-x+2 is divided by x+2
How do you use equal protection of law in a sentence
what's the square root of 135
How do you use equal protection of law in a sentence
you shoot a model rocket into the air with a speed of 18.2 m/s. now high does the rocket go?
Is Obesity Really a Big Problem in America? Please help me :)
What is the next number of the pattern. 2 7 26 101 400
How do you find the length of a circle in geometry?
Write 3/5, 1 2/3, 15/7, 1/2, 2 5/8, and 9/4 in order from least to greatest!!!