powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

When setting your schedule, it is sometimes necessary to tell people "No." Please select the best answer from the choices provided. T F
Trade unions wanted to better the bargaining position of workers. True or False
Andre has some water hose for his drip sprinkler system. He cut the hose into 5 equal pieces. Each piece was 1/2 ft long. How long was the original piece of hos
What term is used to describe the process by which agents are carried from one place to another because of erosion? A. Disposition B. Transplantation C. R
what happens when we drink water and how does it work theough are bodies
what is the name of the spacecraft that has travels the farthest away from earth
marge cut 16 pieces of tape for mounting pictures on poster board. each piece of tape was 3/8 inch long. how much tape did marge use?
pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?
a circular frame that is 3 inches wide surrounds the mirror what is the combined area, in square inches, of the circular mirror and the frame?
What is the sum of two numbers is 30. The sum of the greater number and three times lesser number is 53