752anxa85t 752anxa85t
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Donna found a sale on bags of pecans. The sale was for 4 bags of pecans for $10. How much did it cost for 1 bag of pecans?

Respuesta :

tastetester0585
tastetester0585 tastetester0585
  • 03-12-2020

Answer:

10/4 = 2.5    

One bag of pecans costs $2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a rectangular poster is 14 feet and the length is 4 feet. Describe how to use the perimeter formula to find the width.
The human heart has how many chambers? What are they? Group of answer choices Four. Left Atrium, Right Atrium, Right Ventricle, Left Ventricle. Two. Left Atrium
Start time 8:10 am end time 10:55 am elPSED TIME’
Which of the following will help you stay motivated to achieve your goals? O A. Keep them to yourself O B. Never review your goals O C. Post your goals in an ob
Can someone please help me with this?? Thanks :)
Which of the following numbers is an outlier in this set of data: 65, 68, 8, 72, 58, 77
Need help with math pls no links
Find the volume of the sphere shown. Give each answer round to the nearest cubic unit. 15 CM
The Character of Hamlet Fill in the blank to match with the correct word or phrase.
Which statement best describes the defense of marriage act of 1996?.