jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

what is the typical use for nonrenewable resources
what contributions of acient greece still influance the modern world more than one answer government religion and philosophy
Joel earns a commission of 5% on the audio equipment he sells , and the store keeps the rest . He sells a $750 amplifier. A. How much commission does Joel earn
PLLZZZZ CAN SOMEONE WRITE THIS FOR MEEEE !! I BEG UUU Answer the questions below according to the instructions given. Please note that responses to BOTH questio
which is the better buy $12 for 4 rentals or $11 for 3 rentals
What does connotation mean in art
The bottom one is... Which special interest group is most concerned with the right of elderly Americans and forwarding the interests of retired people? A) NRA
Fill in the missing words. naturalselection foundereffect geographicallyisolated species evolution The ancestral finch founded a new population on one of the
Describe how the industrial revolution affected the rose available to women in the 19th century
Please answer correctly!