ciaradejesus ciaradejesus
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Lauren buys 17 pounds of bread for her restaurant every day at a cost of $1.40 per
pound.
How much does she pay for the bread each day?

Respuesta :

jamie1005
jamie1005 jamie1005
  • 02-12-2020
17*1.40 =23.80 that’s the answer
Answer Link

Otras preguntas

The Johnsons want to cover their backyard with new grass. Their backyard is rectangular, with a length of 3x - 5 feet and a width of 4x - 10 feet. However, thei
consider the following outline: I. Math A. Fractions B. Algebra C. Geometry
We preform the experiment "toss two dice". What is the probability of the event "the sum of the faces equals 5"?
The cost to mail a package is $7 for the first 2 pounds and 30 cents for each additional ounce. Which of the following functions represents the cost to mail a
The student placed 10 mL of PbCl2 (saturated solution) in the test tube and added a pinch of lead acetate. When the test tube was shaken, a white precipitate of
In which part of the scientific method would you make a prediction?
What is the purpose of genetically modified plants
What is the equation of the line perpendicular to y=3x+2 that passes through the point (0, 2)?
Which of the following is NOT a reason why people’s political opinions are often economically based? a) Taxes take people’s income. b) Public expenditures provi
what is the connection between tissue fluid,plasma and lymph?