caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

The area of a rectangle is 56cm. The length is 2 cm more than the x and the width is 5cm less than twice x. round to the nearest whole number.
The sketch shows two parallel lines cut by a transversal. Which set of angle pairs are NOT corresponding angles?
write the improper fraction as a mixed number, 17/5
How would unusually warm waters in the Gulf of Mexico impact the ocean currents and atmosphere?
I really need help. My teacher said that I could use any number.
A teacher has two students, one two times as old as the other. The teacher is five times as old as the older student, and in 5 years she will be five times as o
What would happen if there was no condensation stage in the water cycle
A certain element has a half life of 4.5 billion years. (a). You find a rock containing a mixture of the element and lead. You determine that 35% of the origin
Help me me please please
aleeka is now 12 years old and ravina is 24 years old.How many years ago was ravina three times as old as aleeka