tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

How many molecules of water are required to completely hydrolyse a polypeptide made up of 23 amino acids? A. 11 B. 22 C. 23 D. 44
what does a habitat and a niche have in common
Which fallacy is evident in this sentence? Either we attack when our enemies least expect it, or we prepare to be completely destroyed. ad hominem red herring f
explain why most mutations in eukaryotes are recessive
why does the burning of magnesium ribbon start the reaction between iron oxide and aluminium when making iron?
What are psychiatric medications?
how has the roman invasion of Britain changed the country
Why would the owner of an automobile factory want the employees to specialize? A. Employees would learn every part of building a car. B. Employees would
future inventions that someone needs to make
In the Cayman Islands, in the Caribbean, there is an annual Cinco de Mayo completion. What is the competition? Air guitar Sky-diving Beer drinking Bull Wrestl