rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a square name tag is 36 centimeters. How long is each side?
PLEASE HELP AND EXPLAIN HOW TO DO IT For the above graph determine a. the slope m b. the y-intercept b c. write the equation of the line in slope-intercept f
how to write 21769 to 1 decimal place ?
a 9 pound bag of sugar is being split into containers that hold 2/3 of a pound. how many containers of sugar will the 9 pound bag create?
Help please !!! Global economics
How does Dr.Douglas persuade Willie to have his blood drawn?
Under what conditions does the "NET FORCE" acting an object equal the sum of the individual forces?
who came to Rhode Island because of discrimination in England?
NEED HELP ASAP!!! Explain you work and will give brainliest!
Anwar dresses for a cold fall day and steps outside to find it sunny and hot. he goes back inside to change out of his sweater and jeans into a shirt and shorts