ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

List all the perfect squares between 1 and 250
Given the equation 3x + 1 = 16, solve for x
Give an example of an animal responding to change in its surroundings
There is a lot of volcanic activity in Southeast Asia because much of the area lies on __________. A. Fire Island B. Pinatubo Island C. the Ring of Fire D. the
Find the word that does not belong and write a sentence about how the others are alike. 3,4,5 please
How many hours is from 10:30 to 2:50
What is the vertex of the quadratic function f(x)=(x-6)(x+2)?
Please help me ASAP. Triangle Angle Theorems The value of x is _____?
What is an S0 type galaxy? A disk-shaped galaxy with no evidence of spiral arms An irregular A large elliptical A large spiral
What are sleep patterns?