doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

samantha is making punch for a class picnic. there are 25 students in her class. Samantha uses 1 gallon 2 quarts of orange juice, 3 quarts of lemonade, and 1 ga
What is the measure of
I need help with these please 3-6 if you can
visible light comes from which one of the sun's layers
Michael is 4 times as old as Brandon and is also 27 years older than Brandon. Please answer CORRECTLY !!!! Will mark brainliest !!!!!!
A rope is vibrating at high frequency. The length of the rope is 2.40 meters. A snapshot of the rope at a given moment in timeis also shown. Use this informatio
PLEASE HELP ME I NEED HELP ASAP!!!!!! Jade earned a 7% commission on a $500 sale of a boat. How much was her commission? A.$535 B.$500 C.$35 D.$50
8:38 Auto Advance Erika worked 14 hours last week and 20 hours this week. If she earns $9 per hour, how much did she earn during these two weeks?
Danessa needs to compare the area of one large circle with a diameter of 8 to the total area of 2 smalle diameter one-half that of the large circle. Which state
Are these correct? If not please help me write the correct answer.​