americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

What were the three legs of the triangular trade
If you add a prime number to itself, is thesum composite or prime? Explain yourreasoning​
What produces most of the earth oxygen
Which Which of the following are characteristics of the graph of the linear parent function? Check all that apply A. It is a parabola. B. It has a slope of 1. C
The three elements of your health triangle are
The first colonists were in Jamestown was called
H(x) = 2x^2 + 5; Find g (-7)
what ratio is equivalent to 4:2​
What is rap similar to? Poems? or Thoughtful thinking?
Ally just bought a plane ticket. She notices that the fare includes a September 11 Security Fee. What is the government’s purpose for imposing this fee?