nicklausmiller27 nicklausmiller27
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

what is the answer A 3-pack of light bulbs costs $3.45. A 4-pack of the same light bulbs costs $4.20.

Which pack has better value?

Enter the correct answer in the box.

Respuesta :

tellerbe tellerbe
  • 01-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Ver imagen tellerbe
Answer Link
kwooters kwooters
  • 01-12-2020

Answer: The pack with the better value is the 4 pack!

$3.45/3 = 1.15 per bulb

$4.20/4 = 1.05 per bulb

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone use the word delta in a sentence
find an equivalent expression without parentheses -(50x-15y+15)=
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
How were life forms affected by the rise in atmospheric oxygen levels that began 2.2 billion years ago?
How is it possible for Mercury to have frozen ice ?
(10y^3+20y^2+55y)/5y
(10y^3+20y^2+55y)/5y
Marika and Freddy sold 70 homes for Ron Realty. If Marika sold 2.5 times as many homes as Freddy, how many homes did each sell?
How is it possible for Mercury to have frozen ice ?
How is it possible for Mercury to have frozen ice ?