bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

Is it true or false that a culture realm is the smallest possible culture region?
Find m Answers choices 53 44 65 35
________ is defined as a well developed idea that proposes an explanation for observed phenomena.
What is paying taxes is an example of? A. personal responsibility B. a civic duty C. civic engagement D. voluntary citizen participation E. personal e
If u could solve for me plzzzz
Help with b? Lol I nOOb
Solve for x 2(x+1)=8 Provide step by step instructions
PLEASE HELP!!!! 25 POINTS!!!!! I NEED THIS ASAP!!!!!!
Calculate the cell potential, E, for the following reactions at 26.29 °C using the ion concentrations provided. Then, determine if the cells are spontaneous or
"a sample of helium gas at 27.0 °c and 4.20 atm pressure is cooled in the same container to a temperature of -73.0 °c. what is the new pressure?"