jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Before touching prepared food with your hands, you must: Wipe your hands with paper towels Put your hands under running water Use an alcohol-based hand sanitize
Which answer best describes (n k)
Complete the sentence by selecting the correct word from each drop-down menu. A measure of ______ summarizes all of the values in a data set with a ______ numbe
Josh wants to make a set of 12 ceramic cups.He figures he'll need 0.75 of a pound of clay for each cup.How many pounds does Josh need in all?
Look at the formula for finding the volume of a rectangular prism below. V = lwh Which of the following is the formula to find width (w)?
Sr. román doctor, estoy (1) (blank) (maravilloso) bien. tiene que verme en el gimnasio. estoy montando en bicicleta (2) (blank) (normal). ?me siento mejor que c
helpppppppppppppppppppp mathhhhhhhhhhh 3. Use common sense to determine whether the given event is possible. You are the one-millionth customer at a local hard
In the alphabet, which letter is midway between j and p
what war is the image referring to
solve this problem by using variation of parameters method. y''-y=coshx.