sofiaovalle sofiaovalle
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 36 photos costs $18. how many does it cost per photogragh ​

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 03-11-2020

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

This is a simple equation. All you need to do is divide 18 by 36.

18/36 = 0.5

Answer Link
theconqueror12
theconqueror12 theconqueror12
  • 03-11-2020

Answer:

$0.5

(50 cents)

Step-by-step explanation:

Just divide how much it costs (18) by the number of items bought (36) and you'll find how much it costs per-item.

$18 ÷ 36 = $0.5

So $0.5 (50 cents) is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

Make a list of 6 numbers with a range of 4 no mode and a mean of 9. its worth 100 points please help
Please help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!
Because of unexpected world events. Guernica ended up being left in NYC's Museum of Metropolitan Art for decades TRUE OR FALSE
Abbreviations should not be used when taking Science notes because they may be confused for symbols of the elements. Please select the best answer from the choi
Solve this equation 7/9 + n = 3n + 1/9
solve pls brainliest
In marketing, what are the five P's used for? A. The sections of a marketing plan B. Determining market saturation C. Market research D. Achieving marketing goa
an energy that uses oxygen is called
what is kinematics?explain!!~​
Sophia has taken an opiate drug that makes her feel “high” by increasing her normal sensation of pleasure. The drug she took was an?