Melodia3906
Melodia3906 Melodia3906
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

An item on sale costs 10% of the original price. The original price was $69 . Wats the price now

Respuesta :

25tristanme
25tristanme 25tristanme
  • 03-11-2020

Answer:

$62.10

Step-by-step explanation:

The difference is $6.90

Hope this helps.

Answer Link
ellataylor1234 ellataylor1234
  • 03-11-2020

Answer:

$6.90

Explanation:

I multiplied 69 by .10

Can i please have brainliest?

Answer Link

Otras preguntas

what is the additive inverse opposite of 18/23
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
What is (7/12)/(5/9)? In simplest form..
what are three major water problems in southwest asia?please help!
two sisters, jenny and penny, play on the same basketball team. last season they scored a combined total of 458 points. jenny scored 192 of the points. write an
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
Read the following idioms and figurative definitions. Match the definitions to its corresponding idiom. Remember, you are looking for what these idioms really m
please help Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s A. –22.94 B. 0.8 C. 4.5 D. 15.6
briefly describe Theodore Geisel's career in advertising
Read the following idioms and figurative definitions. Match the definitions to its corresponding idiom. Remember, you are looking for what these idioms really m