willshanique3 willshanique3
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. $56/25gallons

Respuesta :

laylaschoolemail laylaschoolemail
  • 02-11-2020

Answer:

$2.24 per gallon

Step-by-step explanation:

$56/25gallons=2.24

Answer Link

Otras preguntas

Taryn mowed 9 lawns in 7.5 hers and received $112.50. Alastair mowed 7 lawns in 5 hrs, and received122.50. How much did Taryn charge to now the lawn, and how mu
The _______ is responsible for absorbing the most UV radiation. a. troposphere b. stratosphere c. mesosphere d. thermosphere
When you describe the wind what two factors must be included?
In the Winter Olympics, an ice skater may lift his partner high above his head. A typical female ice skater weighs 400 N, and the male can usually lift her 1.4
The expression (m-n)-(n-m) is equivalent to a) 2m-2n b) 2m c) -2n d) m-n
The chemical equation below summarizes cellular respiration. 6O2 + C6H12O6 à 6CO2 + 6H2O + energy The energy that is released by cellular respiration is in the
Pablo wrote four division equations with 6 as the quotient. what could have been the four division equations he wrote?
When you describe the wind what two factors must be included?
a farmer has planted 0.3 of his orchard with cherry trees. the orchard is 8.59 acres in size. how many acres are planted with cherry trees?
Which of the original thirteen colonies is being described below? Free land was offered to immigrants that would come to the area, be patient, and wait for citi