taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

after the war || , the cold war developed between which two countries
Which philosopher agreed with socrates and Plato's assertion that the mind is able survive the death of the body? A. Francis Bacon B. Aristotle C. John Locke
Which financial statement matches asset increases from operating a business with asset decreases from operating the business?Statement of changes in equity.Bala
A coordinate grid is placed over a college Station map. Tiger Stadium is located at (-3,2)
What are your thoughts on those who push through and break barriers in dance?
Ball A is thrown vertically upwards with a velocity of v0 . Ball B is thrown upwards from the same point with the same velocity t seconds later. Part A Determin
In two or more complete sentences, describe two differences between electromagnetic waves and mechanical waves,
A person getting a disease after holding hands or kissing an infected person is an example of: Direct contact transmission Indirect contact transmission
Lindy works at a pizza restaurant and gets a 10% employee discount. She knows that if she orders d drinks and a medium pizza with t toppings, her total cost can
Suppose the Fed raises the target for the federal funds rate from 2% to 2.75%. This change of (0.0075/0.375/0.27/0.75) percentage points means that the Fed rais