dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following can’t be separated into simpler substances or converted into another substance by chemical process?
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs not all tiles will be used
Which best states the overall structure of Walden? The work describes the effect spending time in nature has on Thoreau, and then explains why it has that effec
Consider the diagram that depicts the lysogenic and lytic cycle. In which step of the diagram is the provirus formed? Step A Step B Step E Step F
1.What were the major reasons and themes why the war in Vietnam was an impossible victory for the United States? list five reasons 2. What was the role of the U
how many solutions exist for the given equation3(x-2) = 22-x
The first English settler to grow tobacco successfully in Virginia was
The Abbasid and Umayyad empires are most closely associated with?
Which of the following is a strong acid? A.) NaCl B.) OH- C.) HCl D.) NaOH
What is one of the most important rules to remember about healthy eating? A. Eat only low-fat, low-salt foods while training. B. Eliminate snack foo