bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

solve: y=-3x+5 5x-4y=-3
How did the Hanseatic League punish those who did not follow their strict trade rules?
which is a good comparison of the estimated sum and the actual sum of 7 7\8 + 2 11\12
Write an equation that involves multiplication, contains a variable, and has a solution of 5. Then write another equation that has the same solution and include
What happens when chemical bonds break and new bonds form? A.) Physical change B.) A chemical reaction C.) Matter is surface area increases D.) Destroyed
solve using addition method 3x-3y+2z=7 3x+y-3z=-5 7x-y-2z=0
elli has some money If she buys 2 comic books, she will have $7 left If she buys 3 comic books, she will need $8 more. How much does each book cost?
what is the greatest composite odd numbers less than 40
Mr. Morgan has five daughters. They were all born the number of years apart as the youngest daughter is old. The oldest daughter is 8 years older than the youn
13C and 14C are isotopes of 12C, which has 6 electrons, 6 protons, and 6 neutrons. What is the arrangement of subatomic particles in 14C? 6 electrons, 7 protons