adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

How do you find x & y?
Complete the diagram below by identifying the different ways that Hatshepsut and Thutmose II expanded the Egyptian empire. (Don’t mind the pink)
During what period of time does the Moon appear in the sky on a new-moon day?
Él me da las flores ________.
what was government like in Europe before th black death
Which two parts of this excerpt from W. W. Jacobs's "The Monkey's Paw" show that the White family does not believe in the talisman's power? The other shook his
What function is represented by the graph?
fill the missing number fractions 2/8=... /4
The difference between the two roots of the equation 3x^2+10x+c=0 is 4 2/3 . Find the solutions for the equation.
Solve by Completing the Square x2 + 8x – 2 = 0 please show all work