peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

El niño _______________ del segundo piso. a. huye b. cayó c. crecieron
Drag each tile to the correct location classify the energy sources as renewable or Energy obtained from water springs inside the earth Energy obtained from na
Humanistic psychologists suggest that people are consciously motivated to reach their maximum potential, each in a unique way; that is, people have a fundamenta
Choose the correctly spelled words. You were the shadows of a cloud crossing over a _______ of tulips. You were the tears of a man who cried into a plaid _____
please help me... thank you
It's my parents' 25th wedding holiday tomorrow.what is the wrong word in this sentence?
In the equation y=mx+b, what does the x stand for? And, in the equation y=3x+6 how would I solve for y?
What is the function?Can you include a step by step explanation?
what is the meaning of y=mx+c
Tell me which lines are parallel to each other. -6x + 2y = 8; y = 4; y = 3x; y = 3