ethanstiil ethanstiil
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 202020 markers for \$6$6dollar sign, 6.
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 02-10-2020

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

6 / 20

0.3

Best of Luck!

Answer Link
518520
518520 518520
  • 08-01-2022

Answer:

the cost of 1 marker is $0.30.

Step-by-step explanation:

the ratio of number of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

markers  -> cost

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

help with questions please
Need help on this one asap im almost done with this subject
Extra points on this question Help me!! Fast
What is the equation of a vertical line passing through the point (−5, −1)? y = −5 y = −1 x = −5 x = −1
( !!!!! ) Three cylinders have a height of 8 cm. Cylinder 1 has a radius of 1 cm. Cylinder 2 has a radius of 2 cm. Cylinder 3 has a radius of 3 cm. Find the v
Use the distributive law to multiply. 3(4x + 5y + 6)
com que finalidade o papa leão x estabeleceu a venda de indulgencias?
Wich exercise phase helps rid the muscles of lactic acid
The spanish and culture of easter island is most closely tied to
If an athlete can bike 6 miles in 25 minutes, how many miles will he bike in an hour and half if he continues to bike at the same rate?