weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the iupac name of
HELP ASAP PLEASEEEEEE Compare the standard of living for the country you chose with that of the United States. Write this comparison in at least three to five s
What is the average speed of a car that travels 150 meters in 5 seconds
Since the Gilded Age, journalism has not been about making a profit, rather it has been about reporting the news.
The diameters of bolts produced in a machine shop are normally distributed with a mean of 5.755.75 millimeters and a standard deviation of 0.070.07 millimeters.
Compare Pangea to the new continents
I will give you Brainiest if you are right.
Select the correct answer from each drop-down menu. Gary is working on a storyboard. Under which sections will he mention the order of the shots and provide a g
Que proceso integran el fenómeno de la modernización del agro?​
yo pls help All organisms have a barrier that separates their internal environment from the outside world. Which of the following organ systems forms a barrier