giannis0106 giannis0106
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

3. Mrs. Smith is making cupcakes for a bake sale at school. If each cupcake costs $1.20, how much
money will she make if she sells 100 cupcakes? Evaluate $1.20 x 100.
A. $0.012
C. $120
B. $0.12
D. $1,200

Respuesta :

jcotton001 jcotton001
  • 01-10-2020

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which one would this be? Very confused
please help, i need it done by today but dint know how to solve it
Select the correct answer. Which expression is equivalent to this polynomial? 16x² +4​
Please help me - fill in the blank a) Blood that leaves the air sacs is rich in the gas ________________. b) When breathing out, the breathe is rich in ________
Janelle babysat for 6 hours at an hourly rate. After she got paid she spent $12 at Walmart. She came home with $36. How much money did she make per hour? Please
53° 44° xº X= 46° degrees
Please do both you get 100 points!!
heyyy.... can someone pls help asap. Rearrange the formula to write r in terms of P and pi. [tex]p = 2r + \pi \: r[/tex]​
Write 0.15 as a fraction in the simplest form.
Bob has a face-to-face interview tomorrow morning. he has done his research and knows a lot about the prospective employer. he wants to dress to impress. what g