Daeloveh
Daeloveh Daeloveh
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.00. If matthew spent $4.80 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

achadwickschool achadwickschool
  • 01-10-2020

Answer:

8 oranges

Step-by-step explanation:

Divide $3 by 5 to find the price of individual oranges.

3/5 = 0.6

Then divide $4.8 by the individual price to find how many oranges

4.8/0.6 = 8

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this question?
Describe how to find the coordinates of the image of a point after a 270° rotation.
What best describes a gamete
Which of the following statements accurately compares f(x) and g(x)? Choose all that apply. f(x)=40(1.3)^2
which of these nations refused to peacefully allow their African colonies to be independent 1.Britain 2.United states 3.China 4.Belgium
I need help on this question
I’m confused on this one
Acetic acid has a Kb of 2.93 °C/m and a normal boiling point of 118.1 °C. What would be the boiling point of a solution made by dissolving 100.0 g of CaCO3 in 4
79,82,85,91,97,73,88,87,85,92,90,85,86,91,94,85,92 What is the median score? A. 85 B. 87 C. 89 D. 91
What can be concluded about a pair of triangles with some congruent corresponding parts? Select all that apply. The two triangles are always congruent. The two