Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is zora neal hurtson writting style
Can someone help me with this please
I need help with this question
How can the perspective of a single individual at an historical event shape our point of view on history? What modern devices or trends aid in this view?
what visual elements and language features are in this ad?pls answer​!!
Having an insufficient daily diet is called __________. A. agriculture B. supply and demand C. production D. malnourishment Please select the best answer from t
Suppose a study on autism spectrum disorders has found that the mirror neuron system activation is lower during an imitation task when the subject has a more se
If the reserve ratio is 12.5 percent, then $5,600 of money can be generated by Select one: a. $64 of new reserves. b. $700 of new reserves. c. $448 of new reser
a cart mass 3kg rolls down a slope. when it reaches the bottom a spring loaded gun fires a 0.5kg ball with horizontal velocity 0.6m/s. find final velocity of th
Breakfast cereal manufacturers have separated the market into many segments. How does selecting a target market segment allow Kellogg's to maximize its chances