edwinda4
edwinda4 edwinda4
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $2 and three candy bars. You spent a total of $11. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

bree39raim
bree39raim bree39raim
  • 01-09-2020

Answer:

$3 each

Step-by-step explanation:

Minus the $2 from $11 gives you $9. So $9÷3=$3 per candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

how can you use quarters,dimes,and nickels to make $0.96
In order to simulate abyssopelagic zone conditions in a model aquarium design, what temperature and pressure conditions would be required? Cold temperature, hig
CAN ANYONE HELP ME WITH PROBABILITY ??​
Describe the effect of reflecting EFGH over the x-axis to E'F'G'H'.​
Please solve the equation
Can you help me with this question?
Use zero- through third-order taylor series expansions to predict f(3) for f (x) = 25x3 − 6x2 + 7x − 88 using a base point at x = 1. compute the true percent re
a number increased by two twenty fourths of itself​
PLEASE HELP MEEEEE QUICK
Why does sugar dissolves easily in water but sand doesn’t