Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

name the member of Axis and allies power​
Read this classified ad that was translated in Spanish by a local business. Identify the false cognate used in the paragraph. Be sure to read carefully. Clases
Determine if each pair of ratios or rates are equivalent explain your reasoning. 120 cal in two servings; 360 cal in six servings
Substances lacking the element are classified as inorganic, silicon carbon hydrogen oxygen
the amount $4.50 is 6% of what price
Vivian wants to buy a watermelon. Kingston’s Market has 10-pound watermelons for $3.90, but the Farmer’s Market has 12-pound watermelons for $4.44. i. Which mar
What role did immigrants to the U.S. have in this industrialization?
This question has two parts. First answer Part A, then answer Part B. Part A Silvia does 5 sit-ups on the first day of her exercise program. Each day thereaft
A person on a cruise ship is doing laps on the promenade deck. On one portion of the track the person is moving north with a speed of 3.6 m/s relative to the sh
Name 2 types of conduction