nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

The organelle that aids in cell division is centrioles mitochondria vacuole nucleus
A lizard 2 m/s to 10 m/s seconds what is the average acceleration
Please help with this math problem GE light bulbs are supposed to last for 1200 hours. However, light bulbs of this type last only 1185 hours with standard devi
how may threes go into 70
What is the approximate period of this wave? 15 centimeters 15 seconds 10 seconds 5 seconds
when did gaming become a thing?
Simplify. 5 – [–(–2)] A. –3 B. 3 C. –7 D. 7
Serfs were not required to provide labor services for the manor. true false
A circle has a diameter of 6 cm. What is its area? 18.84 cm 2 37.68 cm 2 28.26 cm 2 9.42 cm 2
How did the postwar civil rights movement in the US reflect global events and concerns at the same time?