kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

Which expression could be used to determine the cost of a $50 video game after a 20 percent discount?
Which word best completes the sentence? I haven't felt ________ since I accidentally drank the expired milk. A. good B. well
Paint thinners and dry cleaning solvents are considered sources of air pollution. a. True b. False
Tom exercised 4/5 hour on monday and 5/6 hour on tuesday. Complete the calculations below to write equivalent fractions with a common denominator
Select the best answer for the question. 20. What breed of dog is Buck? A. St. Bernard and Scotch shepherd mix B. St. Bernard C. Husky D. Husky and Scotch shep
What is the difference between 2,386 and 7,000? A. 4,614 B. 9,386 C. 5,614 D. 10,386
what word matches a small amount of something like a seasoning for food
Susan earned $8.25 per hour babysitting last summer. She worked 15 hours a week. How much did she earn in 6 weeks?
Adolescents require fewer hours of physical activity than adults. a. True b. False
Four distinct characteristics of any society are: science religion culture art economics politics