vyjahdavis07 vyjahdavis07
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $4.77 for 9 oranges how much would it cost for 1?

Respuesta :

lesliemerten2005 lesliemerten2005
  • 04-05-2020

Answer:

1.89

Step-by-step explanation:

Answer Link
nemo4547
nemo4547 nemo4547
  • 04-05-2020

Answer:

.53 cents

Step-by-step explanation:

4.77/9 = .53

unit rate

Answer Link

Otras preguntas

I need help asap!!!! Which best describes the rule of law? A. The idea that laws should be generally obeyed at all times. B. the idea that whomever writes the l
An undergraduate weighed out 20grams of sodium hydroxide pellets. If Na =23, O = 16 andH = 1, What is the mole of this sodium hydroxide.
Tom is showing his work in simplifying (5.2 – 8.5) – 0.5 + 6.8. In which step did Tom make an error? Step 1:: (5.2 – 8.5) – 0.5 + 6.8 Step 2: 5.2 + (–8.5 – 0.
How many lines of symmetry does the figure have? 0 1 2 3
Which of these measures increased significantly during the two decades following the end of World War II? a) interest rates b) birth rate c) inflation rate d)
A remote-controlled car runs on a 9V battery.  If a 1.5A current is running through the circuit, what resistance is the car providing?
Solve: y^6 (y^5) plz i put eleven idk why se says it's wrong :c
How many ounces are in 3 pints
The puritans derived their name from
Lisa has a rectangular trampoline that is 6 feet long and 12 feet wide. What is the area of her trampoline in square feet?