catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

Can you guys help me I don’t really understand area that well
The chemical bonds in peptidoglycan can be hydrolyed by the enzyme _____, found in tears and saliva.
What is 45% of 36 feet?​
List the structures that make up the pathway of air through the respiratory system starting with the external nares.
this is a simple trig problem please provide an explanation ty
James ________ care much about soccer. which contraction contains a verb part that both agrees with the subject and properly completes the sentence A.doesn't B
Is Bacteria and Bcaterium is same..​
If you dissected a tadpole, what difference would you find from what you saw in the adult frog?
The sum total of an organism's interaction with the biotic and abiotic resources of its environment is called its A) habitat. B) logistic growth. C) biotic pote
The diagonals of a parallelogram are 24 meters and 40 meters and intersect at an angle of 60º. find the length of the longer side.