angelaramirez1995 angelaramirez1995
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased a two pounds of oranges. Each pound of oranges was $2.47.
How much money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2020

Answer:

4.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.47 * 2 to determine the total amount spent

4.94

Answer Link

Otras preguntas

A farmer builds a fence to enclose a rectangular pasture.He uses 160 feet of fence. Find the total area if the pasture is 50 feet long
What is (2/3) to the 4th power?
how many ten thousands equal 400,000
There are 35 boys in sixth grade. The number of girls in the sixth grade is 42. Lonnie says that means the ratio of number of boys in the sixth grade to number
Answer on this one please: the coastline of the United States is 12,383 miles long.canada's coastline is 113,211 miles longer than the coastline of United State
how to solve 3/4 = 8/x-1
How do you solve 5q-7=2/3
During a magazine review, you scan magazine images and articles to..
Round 681,542 to the nearest hundred thousand
Round 315 to the nearest ten