rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

The y-value of y = tan(x) when x = -90° and x = 90° is 0. True False
How to solve I am lost
how many pennies does he have in a group
What is a REAL LIFE example of passive transport? Please answer asap!
Read this excerpt from "A Visit from the Goon Squad." That’s when he began singing the songs he’d been writing for years underground, songs no one had ever hear
Which of the following was one result of the Protestant Reformation? a. Religious tolerance spread throughout Europe. b. Religious differences increased rivalri
Do you add or subtract functions?
A geometric sequence is defined by the general term tn = 4096 8n - 1 , where n ∈N and n ≥ 1. What is the recursive formula of the sequence?
What is the suffix meaning "incision"? a. -stomy b. -tome c. -tomy d. -scopy
fill in the other coordinate for the line 3x-5y=2: (4, )