amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Two equations are given below:a − 3b = 9a = b − 3what is the solution to the set of equations in the form (a, b.?
How does a calorie relate to a joule? a. a calorie is smaller than a joule. b. a calorie is larger than a joule. c. a calorie is the same size as a joule.
1.) Alexander jumped off a cliff into the ocean in Acapulco while on vacation. His height as a function of time could be modeled by the function h(t) = -16t2 +
Which number is right
Kevin works as a cook. He earns $1,628.14 every 8 weeks. About how much does Kevin earn per week? A About $250.00 per week B About $150 per week C About $200
If BC= 45, AB=24, AC=36 Find BD and DC
Why is it important to understand government policies?
Evaluate this equation: (4^-3) (4^6)
Write an inequality that represents the statement “x is greater than 2 and less than 8.” A. 2 > x > 8 B. 2 < x < 8 C. 2 > x < 8 D. 2 < x &
You wear a seat belt when you ride in a car because of Newton's: 1st law 2nd law 3rd law