yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Explain why the formula for finding the surface area of a rectangular prism is helpful.
Why was california not considered for statehood before the gold rush in 18 48?
Volcanic activity results from a unique dynamic process of Earth called _____. geocycles plate tectonics evaporation
Abd al Qadir was an Algerian tribal leader who fought for his nation's independence from _____.
Which of the binomial below is a factor of this trinomial x^2-5x-14
PLEASE HELP MEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! What is the primary meaning of the term religious fundamentalism? The movement to force the widespread
The best reason for viewing mistakes as opportunities is to avoid guilty feelings. have an excuse. prevent future errors. maintain a positive attitude.
The equation of the circle whose center is (0, 0) and radius is length 9 is
Which value of y will make the inequality y<-1 false
When m and n are statements m\/ n is called the _____ of m and n A) disjunction B) negation C) conjunction