greyalixia greyalixia
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 6 dollars. Diane buys P pounds. Write an equation to represent the total cost c that Diane pays.

Respuesta :

johnstonj59
johnstonj59 johnstonj59
  • 03-04-2020

Answer:

[tex]C=6P[/tex]

Step-by-step explanation:

Because the cost (c) depends on the pounds (p), we have to multiple the weight by 6, because it is $6 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

A domain account is one that is created on a Windows server domain controller (network) using (Describe Microsoft accounts)
Which expression is the simplest form of 5(x-3)-3(2x+4)
Plz find the measure of angle. i’ll give brainliest
one half of 17’ 9 3/16”
Simplify the following Improper fraction 16/5
Which of the following responsibilities do construction managers and general contractors share? (Select all that apply.) - obtaining permits - training workers
The population of elk on the Bridger Range in the Rocky Mountains of western Montana can be modeled by the equation pn+1 = pn + 2.5pn(1 - pn ). The population i
PROJECT: DELIVERING A SPEECH 2 paragraph essay
For which other positive integers a, less than 11, will the number (a^n) + (a^n+1) + (a^n+2) + (a^n+3) + (a^n+4) always be divisible? Pls, Answer with the enti
500.000.000 written in scientific notation?​